U14 division introduced at Hotspurs Football Club Night Series Tournament
Image: FREDLIN ADRIAAN
Eight teams are going head to head in a titanic football battle as the 2018 Hotspurs Football Club Night Series Tournament kicked off at the Moore Dyke Sports Fields yesterday.
The annual event, now in its 18th year, features two divisions – under 18 and under 14 – the latter being introduced for the first time.
Club chairman Patrick Noah said the tournament, which was first held in 2000, was aimed at keeping the youth engaged in healthy, fun activities and off the streets.
The competition features eight U18 teams, including two visiting teams from Cowan and Ncedo high schools. The U14 competition involves six northern areas-affiliated clubs.
Teams will be divided into two groups with each team playing three games in the round-robin stages until tomorrow.
Thereafter, the top two teams in each group advance to the knockout round, which begins on Thursday.
The final and third-place match are both set for Friday.
“We found the need to have something to keep our children occupied during the school holidays,” Noah said.
“Previously, we have held it in the first week of the September holidays, but due to other tournaments being held over the same period, we were forced to move our tournament to this month, so we don’t clash with the other events.”
Noah said clubs were invited to participate, and he hoped that the tournament would grow in size in the years to come.
“This is the first time that the U14 division is introduced, so there are no titles on offer for those divisions, although winning the tournament would earn them bragging rights,” he said.
All games in the round robin stages kick off from 4pm, and will alternate between U14 and U18 fixtures.
Day one results:
Under 14:
Stardrift 4, Ramblers
0; Hotspurs 0, Lads 0.
Under 18:
Stardrift 1, Ncedo High
School 2; Cowan High School 4, West Lake 1; Lads 0, Ramblers 1; Hotspurs 5, Bloom Callies 0.
Fixtures
Tuesday
U14: Stardrift v Bloom
Callies (5:15pm); Hotspurs v West Lake (7:15pm);
U18: Ramblers v Ncedo
(4pm); Bloom Callies v West Lake (6pm); Lads v Stardrift (8pm); Hotspurs v Cowan (9:15pm).
Wednesday:
U14: Lads v West Lake
(6pm); Bloom Callies v Ramblers (8pm);
U18: Bloem Callies v Cowan
(4pm); Lads v Ncedo (5:15pm); Ramblers v Stardrift (6:45pm); Hotspurs v West Lake (9:15pm)