Club match results

BRIDGE

Ibhayi Club

May 22, N-S: 1 Hilary van der Riet, Mike Woodin 66.3%; 2 Clint Morris, Peter Marks 62.6%; 3 Myron & Ann Sandwick 58.5%; 4 Annalie McDonald, Beth Lanser 54.8%; 5 Jack Bernstein, Strelza Schumann 54%; 6 George & Carol Marriner 50%; 7 Arthur Marriner, Bobbie Walker; 8 John Collier, Ron Knight; plus two pairs. E-W: 1 Rhoda van der Merwe, Wendy Hutton 62.5%; 2 Jim Holtzhausen, Yvonne Barclay 61.7%; 3 Alison Puggia, Carol Lippert 56.8%; 4 Corrice Holmes, Darian Jensen; 5 Ardynne Morrison, Pierre Snyman; 6 Maurice & Norma Hutchinson; 7 Lenore Jarman, Shirley Armstrong; 8 Gail Hobson, Syd Jones; 9 Eleanor Clark, Lee Wattrus; plus two pairs.

May 24, N/S:  1 Malie Shtein, Marietta Dubsky 65.2%; 2 Maureen Bee, Mike Woodin 64.9%; 3 John Collier, Mike Wiggins 52.4%; 4 Barbara Le Patourel, Eleanor Clark 51.2%; 5 Jack Bernstein, Hilary van der Riet 50.9%; 6 George & Carol Marriner; 7 Clint Morris, Peter Marks; 8 David Kolnick, Tony Store; plus two pairs. E-W: 1 Archie Watters, Janine Candido 59.2%; 2 Hildi Taylor, Lorraine Addison 56.3%; 3 Errol Racussen, Myron Sandwick 55.7%; 4 Lourdes Reynolds, Vilia Offerman 52.1%; 5 Jill Bertoni, Merle Katz 50.3%; 6 Esme Kellerman, Josie Biggs; 7 Di Hobson, Rhoda van der Merwe; 8 Kay Poulton, Pepe Johnson; plus two pairs

EPWBA

May 21, N-S:  1 N Solomons, S Rubin 62.12%; 2 J Anandjiwala, L McHugh 57.48%; 3 S Jacobs, V Comley 56.3%; 4 P Sutton, M Woodin 55.68 %; 5 C Shaw, E Goosen 48.89%; 6 L Soutar, C Lippert 47.67%; 7 J Meiring, Forgan 47.04%; 8 Y Barclay, M Bee; 9 – 11 Others. E-W:  1 G Littlejohn, B Rummel 64.29%; 2 R Tilney, M Kerbel 63.95%; 3 J Large, L Thwaits 58.0%; 4 J Davidson, S Potgieter 52.94%; 5 L Trent, K Patsalos 48.37%; 6 R Fanarof, V Tarbuck 47.06%; 7 F Collett, P Rosenberg 47.0% ; 8 D Palmer, N Levin 41.83%; 9 – 11 Others

PECBC, Open pairs 8, May 24: 1 D Penlington, S Rubin 62.82%; 2 D Duckitt, M Kerbel 61.54%; 3 E Goosen, G Dornon 60.26%; 4 V Rubin, B Van Niekerk 51.92%; =4 P Rosenberg, A Schouten 51.92%; 6 G Littlejohn, B Rummel 50.64%; =6 M Klopper, H Huisamen 50,64%; 8 M Masters, B Fox 48.08%; 9 J Anandjiwala, L McHugh 46.15%; =9 P Crafford S Ossher 46.15%; 11-14 others

GOLF

Humewood Investec 4BBB Medal

1 G Loon, K Chree 63nett, 2 G Henderson, A Birch 65nett, 3 R Mandy, B Wesson 66nett, 4 D Meek, A Chriction 66nett

Humewood GMSA 4BBB Bonus/Bogey

1 G Geminiani, L van den Heever plus 11, 2 J Black, R Reynolds plus 9, 3 D Reed, R Mandy plus 8, 4 W De Kock, A Swart plus 8

Humewood 4BBB S/Ford

1 B Sanderson, E Cox 35pts; 2 N De Ridder, T Filmer 33; 3 S Limbada, e Summersell 32

PEGC Pam Golding Open 4BBB

1 M Palmer, C Pitt 49 points; 2 B Fotheringham, K Belman 43; 3 D Ndhlovu, H Bienedell 43; 4 M Whittal, V Brent 43

Walmer CC 2 Ball Alliance

1 M Duff (78-7=71), D Koen (86-10=76) 57 points; 2 B Birch (89-15=74), W Sagar (97-19=78) 53; 3 D Paterson (97-21=76), I vd Merwe (89-17=72) 53

Walmer CC IBS Saturday AM

1 T Pullen (83-15=68) 39 points; 2 H van Eck (83-15=68) 38; 3 J Boic (92-24=68) 38

Walmer CC IBS Saturday PM

1 H Phillips (75-6=69) 39 points; 2 C van Dyk (76-7=69) 39; 3 R Ferreira (67+2=69) 39

HOCKEY

EP premier leagues

Men

Lakeside Cav 6 Mecer NMMMU B 1

Mecer Madibaz 3 Old Grey 0

Gelvan Hurricanes 3 Rhodes 0

Women

Rhodes 2 St Peters 0

Uitenhage 1 Rhodes 1

Gelvan Tornados 6 Old Coll 1

SQUASH

Joe Davis Locksmiths Crusaders Challenge Men, Section A final:  G La Mude bt K Schwarz 3-0; plate: J van Niekerk bt T Mngcete 3-2

Section B final: M Oshry bt W Bower 3-0; plate: S Thomas bt A Mdana 3-1

Section C: M Goduka bt M vd Berg 3-1, Section D: A Vincent bt W Smith 3-1; Section E: T Botha bt R Swart 3-0

Women, section A final: J Ryder bt J Byrnes 3-0; plate: L O’Grady bt H Ward 3-0; section B: S van Eck bt P Louwrens 3-1

Leave a Reply