Stars of future get chance for selection ahead of tournaments

EASTERN Province age-group rugby selectors are hard at work whittling down the players for the various junior interprovincials to be played in the mid-year school holidays.

The teams for the Craven Week are expected to be finalised after the Meyer Sauerman tournament in Graaff-Reinet next weekend (May 16-17).

On Monday, the urban zone will have their final trials in the under-18 division, while the U16 trial teams to play in Graaff-Reinet are published below.

The dates for the tournaments are: July 6-10: Grant Khomo U16 Week in Pretoria; SA U18 Academy Week in Wellington; July 14-19: Coca-Cola Craven Week in Middelburg (Mpumalanga).

The trial teams are:

U18 at Brandwag on Monday 3pm, Du Toit XV v Kobese XV

Du Toit XV: Jaques Oosthuizen (F), Athi Mayinje (G), Tiaan Lourens (F), Wian Engelbrecht (B), Mohammed Connelly (G), Denver Klue (DP), Nathan Augustus (P), Dean van der Westhuizen (NM) Morney Moos, Jean Smal (DP), Dirk Staats (NM), Kamva Dilima (G), Pierre Janicke (NM), Andre Lategan (F), Matthew Howes (G). Coach: J du Toit

Kobese XV: Chad Denakie (P), Rikus Zaayman (F), Lumathi Nxele (M), Jossie Nieuwoudt (NM), Xolely Daniels (M), Darren Domingo (NM), Luciano Grootboom (DP), Sisona Makala (VP), Josh Mudrovcic (G), Siphesihle Magawu (NDZ), Tiaan Bernardo (DP), Frank Fourie (B), Siwe Masoziwe (HTS), Dandre Delport (B), Luthando Fini (P). Coach: S Kobese

4pm, Van Schalkwyk XV v Somerset XV Van Schalkwyk XV: Keanu Vers (G), Nkosi Ntebe (P), Dominic Uytenbogaardt (NM), Heino Bezuidenhout (DP), Darren Lottering (HSS), Curwin Bosch (G), Rouche Nel (F), Junior Pokomela (G), Duan du Plessis (DP), SF Nieuwoudt (F), Wihan Coetzer (F), Stefan Janse van Vuuren (B), Roche van Zyl (F), Alandre van Rooyen (NM), Lupumlo Mguca (DP). Coach: C van Schalkwyk

Somerset XV: Duwayne Baartman (P), Junro Munro (F), Jeremy Ward (G), Malan Marais (F), Dylan Vermaak (G), Tiaan Stander (F), Ruben Botha (NM), Mihlali Mosi (M), Xolisa Matshoba (P), Johan van Niekerk (G), Pieter-Steyl Swanepoel (NM), Michael de Marco (G), Erich de Jager (B), Robin Stevens (G), Kaden Prince (B). Coach: P Somerset

U16 teams to play in Graaff-Reinet

Yamile XV: T Mangwana (KC), B Ziya (Union), E Pieters (KC), O Losaba (KC), C Thalrose (G), L Tshingana (Cillie), D Stevens (Brand), T Groenewald (G), B Jonck (NM), M Olivier (Brand), L Smith (HSS), S Mzanywa (KC), C Dalglish (G), C Lewis (Volk), L Dabelo (G)

Hilpert XV: L Zinto (Muir), S Kluyts (Kirk), R van As (HSD), W Duckit (Fram), R Deysel (DP), N Ndungane (GC), D Odendaal (ANHS), J Douglas (KC), C Williams (GC), C Kameel (Volk), L Pieterse (Brand), S Njezula (G), M Takaloo (KC), L Nomoyi (KC), C Chuto (Union)

Pretorius XV: E Janneke (NM), J Mti (KC), Q Matabese (G), JF Lotz (NM), M Mtutu (KC), J Venter (P), R Koll (West), R Le Roux (Fram), E Jantjies (HTS), E Mrwetyana (KC), K Nyrko (G), S Tole (Muir), D Grootboom (Cillie), S van Rooyen (Fram), H Pieterse (DP)

Lombard XV: M Biggs (G), M Steyn (G), S Sandi (SAC), S Mentz (HLM), O Schoeman (CHS), H Botha (Volk), T Smith (KC), P Gunter (DP), C Janse Van Vuuren (Brand), D Isaacs (Hlm), C le Roux (Volk), N van Wyk (HLM), L Sharp (Fram), T Bloem (SAC), R McCarthy (NM)

Reserves: I Njenje (HTS), H Gizler (Brand), D de Wit (Brand), O Grobler (DP), A Usendoff (G), K Cillier (Union), L Erasmus (HSS), R Van Rensburg (Fram), K Rolowe (Union), J Jeggels (HTS) – Neale Emslie

Leave a Reply