Club results

The results of club matches played over the weekend. If you would like to see your clubs’ results appear here, please contact Alvin Reeves at reevesa@timesmedia.co.za

BRIDGE

Ibhayi Bridge Club, Apr 24, N/S: 1 George & Carol Marriner 62.6%; 2 Annalie McDonald, Beth Lanser 58.5%; 3 Hilary van der Riet, Margaret Brotchie 57.4%; 4 Clint Morris, Peter Marks 54.8%; 5 Gail Hobson, Syd Jones 52%; 6 Mike Woodin, Rhoda van der Merwe; 7 Eppity van Zyl, Jack Bernstein; plus two pairs

E/W: 1 Ardynne Morrison, Pierre Snyman 62%; 2 Maureen Bee, Yvonne Barclay 54.9%; 3 Corrice Holmes, Prue Gillespie 50.8%; 4 Alison Puggia, Beth Forbes; 5 Lenore Jarman, Shirley Armstrong; 6 Dorothy Leppan, John Bee; 6 Maureen Solan, Val Molyneaux; plus two pairs.

Apr 26, N/S: 1 Malie Shtein, Tony Store 58.6%; 2 Bobbie Walker, Jan Beveridge 57.4%; 3 Hilary van der Riet, Jack Bernstein 53.3%; 4 Clint Morris, Peter Marks 52.7%; 5 Archie Watters, Mike Woodin 51.8%; 6 Peter & Teresa Huson 50%; 7 Sheila Hall, Sheila Murphy; plus two pairs

E/W: 1 Helga Huisaman, Marietta Dubsky 64.3%; 2 George & Carol Marriner 54.2%; 2 David Kolnick, Myron Sandwick 54.2%; 4 Jill Bertoni, Merle Katz 51.8%; 5 Gail Jackson, Prue Gillespie; 6 Gail Johns, Nanette Rogal; 7 Barbara Le Patourel, Mike Wiggins; plus two pairs.

PECBC, Open pairs 7, April 26: 1 D Duckitt, D Penlington 65.28%; 2 B Lanser, A McDonald 57.64%; 3 C Shaw, T Burns 52.78%; 4 F Collett, B Van Niekerk 50%; =4 Y Barclay, M Klopper 50%; 6 M Lowe, B Fox 47.22%; 7-9 Others.

FABC Babette Smith Trophy, April 25, N/S: 1 Beth Lanser, Gill Littlejohn 64.88%; 2 Myron Sandwick, Roz Tinley 60.71; 3 Liz McHugh, Ruth Lones 57.44%; 4 Annalie McDonald, Hilary Segal 54.46%; 5 Sid Ossher, Yvonne Barclay 50.60%; 6 Bill Fox, Piet Kooiker 50%; 7 Lyn Lynch, Kay Poulten, 8 Louise Unsworth, Barbara Barker, 9 Felicity Newton, Gayle Egan.

E/W: 1 Ann Sandwick, Babette Smith 60.71%; 2 Gail Jackson, Prue Gillespie, 55.65%; 3 Beth Forbes, Alison Pagia 53.27%; 4 Mike Louw, Bobby Walker 51.20%; 5 Miriam Kerbel, Liz Trent 50.60%; 6 George, Carol Marriner 50%; 7Barbara LePatoural, Rhoda van der Merwe, 8 Vera Tarbuck, Chris Platt, 9 Josie Biggs, Nanette Rogel.

EPWBA, Saunders 6A, April 23: 1 L Trent, K Patsalos 60.42%; 2 D Palmer, S Rubin 59.17%; =2 D Penlington, N Solomons 59.17%; 4 J Beveridge, M de Villiers 57.08%; 5 , E Goosen, C Shaw 56.67%; 6 V Comley, S Jacobs 53.33%; 7 M Buckley, R Goldberg 50.83%; 8 G Rainbow, B Rummel 45.83%; 9 L McHugh, L Soutar 45.00%; 10 M Bee, P Sutton 44.17%; 11-13 others

Saunders 6B, April 23: 1 J Davidson, S Potgieter 57.04%; 2 D Hobson, G Jackson 55.19%; 3 M Kerbel, S Pope 54.81%; 4 D Stapp, L Thwaits 53.70%; 5 H Barnes-Webb, E Ellis 53.33%; 6 G Littlejohn, H Spilkin 52.22%; 7 B Lanser, A McDonald 51.11%; 8 L Horne, W Mackenzie 50.74%; 9 Y Barclay, J Large 48.89%; 10-12 others

GOLF

PEGC, women

Pam Golding Open: 1 Sandra Boardman 80 (85-14-71), Brenda Ferreira ( 93-13-80), Elaine Beck (105-27-78); 2 Maureen Bee 79 (91-15-76), Paula Ryder (90-15-75), Janet Wilson (110-28-82); 3 Louise Pitout 79 (93-15-78), Pam Warden (93-16-77), Michelle Karlson (93-17-76)

POOL

April 21: Pool City Fatcats bt Jades Avengers 18-12, Pool City Baiscs bt Pool City Walmer Fireballs 18-12, Malabar Sports Bar Reds bt Chelsea Killers 18-12, Wyndomayne Team Hollywood bt D.S 1 19-11, Cue Zone Assasins bt Stix Top Dawgs 16-14, Pool City Walmer Shakedowns bt Wyndomayne Magics 19-11, Jades Pocket Rockets bt Cue Zone Hustlers 18-12, Pool City Walmer Predators bt Stix Hurricanes 16-14, Malabar Sports Bar Senators bt Jades Smokin 8 16-14

ROADRUNNING

Nelson Mandela Bay 10km Freedom Run

Senior men: 1 Anthony Godongwana Transnet A C Gn 29 0.29.18, 2 Lungile Gongqa Temp 35 0.29.36, 3 Melikhaya Frans Nedbank Rc 22 0.30.05, 4 Rodney Prins Malabar 25 0.30.40, 5 Sandile Ngunuza Nedbank Rc 31 0.30.49, 6 George Ntshiliza Nedbank Rc 34 0.31.16, 7 Andile Motwani Tinarha Ac 17 0.31.58, 8 Anele Maliza Nedbank Rc 36 0.31.58, 9 Bulelini Niwa P.E.A.A.C. 28 0.32.21, 10 Lubabalo Mdlungwane Nedbank Rc 23 0.32.24

Senior women: 1 Zintle Xiniwe New Balance Kzn 27 0.34.20, 2 Ntombesintu Mfunzi Nedbank Rc 32 0.34.57, 3 Thozama April Transnet A C Gn 28 0.35.09, 4 Bulelwa Simae Nedbank Rc Wp 37 0.35.34, 5 Babalwa Ngcoko Nedbank Rc 26 0.39.22, 6 Nokholo Hlezupondo Sandf Ep 35 0.40.57, 7 Siphokazi Nojoko Motherwell Ac 19 0.41.05, 8 Margie Saunders Nedbank Rc 60 0.41.29, 9 Asanda Solani Motherwell Ac 30 0.41.49, 10 Nomakhosi Ntliziyo Youth Fc Ac 15 0.42.00

35-39 men: 1 Lungile Gongqa Temp 35 0.29.36, 2 Anele Maliza Nedbank Rc 36 0.31.58, 3 Mzamo Fokwana Charlo R R 36 0.33.32

40-44 men: 1 Maxwell Goodman Ikhamva Ac 41 0.32.31, 2 Simon Ngcoko Nedbank Rc 44 0.34.04, 3 Emerson Kayana Nedbank Rc 40 0.34.10

45-49 men: 1 John Rafani Nedbank Rc 47 0.36.00, 2 Jacob Abraham Body Concept 47 0.37.40, 3 Martin Jansen Nedbank Rc 45 0.38.05

50-54 men: 1 Desmond Zibi Ikhamva Ac 50 0.35.37, 2 Michael Bekapi Maxed Elite Ep 52 0.36.09, 3 Kenneth Menze Bluewater Bay 52 0.36.38

55-59 men: 1 Disemba Blou Charlo R R 55 0.40.13, 2 Stephen Klue Elite A C 55 0.42.49, 3 Nelson Mgubasi Charlo R R 56 0.44.31

60-64 men: 1 Sizinzo Kama Achilles Aaa 62 0.45.34, 2 Errol Rossouw PEAAC 64 0.46.04, 3 Donald Mancasa Transnet Eng 60 0.47.55

65-69 men: 1 Syd Lippstreu Crusaders A C 66 0.47.26, 2 Peter Eck Muirite Strider 67 0.53.34, 3 Thembisile Ntoni PEAAC 66 0.53.50

70-74 men: 1 Tamsanqa Jusayi Nedbank Rc 72 0.42.11, 2 Godfrey Kariem Gelvan A C 73 0.52.28, 3 Brian Smith PEAAC 71 1.04.43

75+ men: 1 John Peart Nedbank Rc 78 1.23.02

Junior men: 1 Andile Motwani Tinarha Ac 17 0.31.58, 2 Siyabonga Kahla Motherwell Ac 18 0.33.02, 3 Mthuthizeyi Mtengenya Temp 18 0.33.30

35-39 women: 1 Bulelwa Simae Nedbank Rc Wp 37 0.35.34, 2 Nokholo Hlezupondo Sandf Ep 35 0.40.57, 3 Louise Mazuelas Charlo R R 35 0.46.48

40-44 women: 1 Jene Banfield Rflg 43 0.42.57, 2 Priscilla Dyantyi Nedbank Rc 40 0.46.19, 3 Sunelle Horne Bluewater Bay 40 0.47.18

45-49 women: 1 Grizelda Pietersen Maxed Elite Ep 45 0.42.23, 2 Gail Klichowicz Achilles Aaa 47 0.48.31, 3 Judy Beens Charlo R R 47 0.50.10

50-54 women: 1 Laura Maritz Elite A C 53 0.43.16, 2 Janette Schierz-Crusius Body Concept 53 0.43.34, 3 Treloar Childs Walmer Ac 50 0.45.43

55-59 women: 1 Marcelle Harran Body Concept 59 0.59.31, 2 Alma Fourie Charlo R R 56 1.01.09, 3 Dianne Hartzenberg Nedbank Rc 55 1.04.35

60-64 women: 1 Margie Saunders Nedbank Rc 60 0.41.29, 2 Cathy Ives Achilles Aaa 61 0.51.13, 3 Nikki Van Niekerk Muirite Strider 60 1.00.36

65-69 women: 1 Liz Grundlingh Muirite Strider 67 0.52.50, 2 Denise Terblanche Walmer Ac 66 1.03.14, 3 Jeanette Pienaar PEAAC 65 1.04.09

70-74 women: 1 Orgia Nell Muirite Strider 70 1.09.38, 2 Isabella Childs Walmer Ac 72 1.12.23

75+ women: 1 Dorothy Hart Charlo R R 76 1.13.17

SURF LIFESAVING

National Nipper interprovincial

1 Western Cape 80.5 pts, 2 KZN A 72, 3 Eastern Cape 57, 4 KZN B 44.5.

 

Leave a Reply