NMMU and Londt Park locked in two-horse race for league title

Neale Emslie

CHAMPIONS NMMU and Londt Park remain locked in a tight contest in the men’s Super squash league, with just a point separating them after two rounds.

Although it is early days, it does seem as if these two sides are the chief contenders for the title and the showdown between them on March 6 could decide the destiny of the title.

On Tuesday, Londt Park swept past Rhodes 19-2, only Thami Mngcete picking up points for the Rhodians. Mngcete has a contract working in Grahamstown and has linked up with the varsity team. NMMU were only slightly less ruthless, defeating Saders 19-4, while Old Grey were too strong for Westview, romping home 19-3.

In the opening round of the women’s Super league, Londt Park and Crusaders were quickly to the fore, each getting full points against Londt Park B and Westview respectively.

Saders were pleased to have Anlen Murray back after a layoff since August for a knee operation.

NMMU lost two matches, but won an interesting tussle with Rhodes 14-9. This competition, however, should boil down to the final encounter between Saders and Londt Park A on March 18. Results:

Men’s Super league

NMMU bt Saders 19-4 (NMMU first): J le Roux bt P Mason 3-1, K Schwarz bt D Schultz 3-0, J Terblanche bt M Westcott 3-0, A Labuschagne bt A Reekie 3-2, J Thiel bt M Oshry 3-1

Old Grey bt Westview 19-3 (OG first): B Nomkala bt L Sigele 3-1, B Forbes bt L Petersen 3-0, J Wessels bt D Hahn 3-0, T Ncamani bt D Strydom 3-2, K Stewart bt R Leo 3-0

Londt Park bt Rhodes 19-2 (LP first): R van Niekerk bt S Euijen 3-0, D van Niekerk bt T Mngcete 3-2, W Watermeyer bt J Thorburn 3-0, P Ryder bt V Meyers 3-0, A Senekal bt M Hedges 3-0

Women’s Super league

LP A bt LP B 19-0 (LP A first): J Ryder bt C Levey 3-0, K Dodd bt K Hoy 3-0, J Dodd bt Y Emiljo 3-0, A Tait bt K Trevarthen 3-0, I Loftie-Eaton bt C Shone 3-0

NMMU bt Rhodes 14-9 (NMMU first): S O’Grady bt A Farrell 3-0, D Cooper lost to C Ross 3-1, A Changfoot lost to N Ramchandra 3-0, N Langdon bt E Olley 3-1, M Ward bt N Ross 3-2

Saders bt Westview 19-1 (Saders first): A Murray bt K Schepers 3-1, D van Eck bt E Olivier 3-0, K de Kock bt D vd Merwe 3-0, L O’Grady bt M Bailey 3-0, C Walland bt C Matthys 3-0

Goffer league, pool A

LP C bt Walmer 19-7 (LP first): C van Zyl bt A Roberts 3-1, D Halforty bt B Jennings 3-2, W Cunningham bt C Bienedell 3-1, W Rosslee bt G Gent 3-2, D van Heerden bt W Botha 3-1

LP A bt Saders B 16-5 (LP first): P Rankin bt N Hart 3-0, N Bigge bt B Muller 3-1, L Oosthuizen bt N Emslie 3-0, T Finlay bt A Stapleton 3-1, D Calitz lost to W Venter 3-0

Pool B

Grey bt Jeffreys Bay 18-6 (Grey first): M Fuller bt F Swart 3-1, M Schepers bt P Griezel 3-1, J Venter bt M vd Berg 3-0, D vd Merwe bt E Griezel 3-1, D Kennedy lost to C Galloway 3-2

NMMU bt LP B 13-7 (NMMU first): L McFarland bt N Bower 3-0, J Theron bt W Parry 3-0, Z Botha bt M Hunter 3-1, G Scholtz lost to K Hoy 3-0, N Woodburn lost to W Bower 3-0

 

Leave a Reply

Please keep in mind that comments are moderated according to our comment moderation policy. Your email address is required but will not be published.