Club match results

The results of club matches played over the weekend. If you would like to see your clubs’ results appear here, please contact Alvin Reeves

BRIDGE

Ibhayi Bridge Club, Feb 13, N/S: 1 Annalie McDonald, Beth Lanser 57.4%; 2 Clint Morris, Peter Marks 56%; 3 John Bee, Wout Offerman 55.1%; 4 Heimo Reuter, Mike Woodin 54.2%; 5 Jack Bernstein, Strelza Shumann 53%; 6 Hilary van der Riet, Margaret Brotchie 50.9%; 7 Eppity van Zyl, John Collier; 8 George & Carol Marriner; plus two pairs.

E/W: 1 Ardynne Morrison, Pierre Snyman 60.4%; 2 Maureen Bee, Yvonne Barclay 58.3%; 3 Lenore Jarman, Shirley Armstrong 56.3%; 4 Corrice Holmes, Darian Jensen 55.1%; 5 Gail Hobson, Syd Jones 51.2%; 5 Prue Gillespie, Rhoda van der Merwe 51.2%; 7 Maureen Solan, Ron Knight; 8 Arthur Marriner, Lindsay Kobus; plus two pairs.

Feb 15, N/S: 1 Maureen Bee, Mike Woodin 68.5%; 2 Hilary van der Riet, Jack Bernstein 65.2%; 3 George & Carol Marriner 53.3%; 4 Eppity van Zyl, John Collier; 5 Liz Trent, Shirley Bailey; 6 Clint Morris, Peter Marks; 7 Eleanor Clark, Barbara Le Patourel; 7 John & Stella Hunt; plus two pairs

E/W: 1 Ardynne Morrison, Yvonne Freund 56.6%; 2 Bobbie Walker, Venecia Steiniger 54.2%; 3 Ann Sandwick, Jan Beveridge 53.9%; 4 Gail Johns, Nanette Rogel 52.4%; 5 David Kolnick, Mike Wiggins; 6 Arthur & Heather Marriner; 7 Prue Gillespie, Rhoda van der Merwe; 8 Archie Watters, Darian Jensen; plus two pairs

FABC Sid Ossher Trophy 2, N/S: 1 Yvonne Freund, Ann Sandwick, 59.03%; 2 Sid Ossher, Babette Smith, 55.80%; 3 Liz McHugh, Ruth Lones, 55.32%; 4 Vera Tarbuck, Chris Pratt, 54.50%; 5 Ronnie Knuth, Margaret Brotche, 50.95%; 6 Heather Barnes-Webb, Yvonne Barckley, 48.92%; 7 Bill Fox, Prue Gillespie, Nanette Rogel, Gail Johns, 9 Barbara LePatourel, Eleonor Clark, 10 Syd Jones, Margaret van der Riet

E/W: 1 Liz Trent, Miriam Kerbel, 63.45%; 2 Hilary Segal, Annalie McDonald, 59.05%; 3 Myron Sandwick, Ros Tinley, 55.56%; 4 Lynne Strong, Josie Bigges Carol Lippert, Beth Forbes, 55.09%; 6 Lindsay Thomson, Alison Paggia, 51.85%; 7 Felicity Newton, Gayle Argan, 8 Rhoda van der Merwe, Maureen Cooper, 9 George, Carol Marriner, 10 Louise Unsworth, Barbara Barker

PECBC, Open pairs 1, Feb 15: 1 B Lanser, A McDonald 68.33%; 2 S Armstrong, M Brotchie 61.67%; 3 J Gregson, V Rubin 56.67%; 4 D Duckitt, G Dornon 55.83%; 5 M Lowe B Fox 52.50%; 6 S Pope, M Kerbel 51.67%; 7 G Wansell, N Wood 51.25%; 8 R Tilney, D Penlington 50.83%; 9-13 others

ROADRUNNING

Metlife Mall Valentine’s Day 10km

Senior men: 1 Z Ngqaqa (Madibaz) 30.46, 2 S Ngunuza (Nedbank) 31.50, 3 M Mlonyeni (Nedbank) 31.57

Senior women: 1 N Mfunzi (Nedbank) 37.37, 2 B Ngcoko (Nedbank) 42.27, 3 T Claassen (Despatch) 44.12

35-39 men: 1 E Sigxashe (PE) 35.02, 2 W Wilson (Body) 37.18, 3 T Gxabeka (Body) 43.42

40-44 men: 1 L Stephen (Nedbank) 37.12, 2 M Wilson (Temp) 41.25, 3 D Lerm (Despatch) 41.40

45-49 men: 1 J Rafani (Temp) 37.41, 2 M Klaas (Motherwell) 38.03, 3 M Rasmeni (Temp) 38.51

50-54 men: 1 D Zibi (Ikhamva) 36.39, 2 B Stadler (Achilles) 38.25, 3 I Patterson (Muirite) 39.23

55-59 men: 1 P van Rensburg (Elite) 46.07, 2 S Pretorius (Warriors) 46.39, 3 G Meiring (Muirite) 47.43

60-64 men: 1 H Els (Warriors) 42.40, 2 A Brandle (Charlo) 51.27, 3 M Hanley (PE) 53.20

65-69 men: 1 S Lippstreu (Crusaders) 48.16, 2 A Fourie (Nedbank) 1.01.31, 3 A Penney (Walmer) 1.07.30

70-74 men: 1 T Jusayi (Nedbank) 44.06, 2 R Clark (Bluewater) 50.48, 3 B Smith (PE) 1.14.43

75+ men: 1 W Anderson (PE) 1.08.35, 2 J Peart (Nedbank) 1.25.56

Junior men: 1 S Kani (Motherwell) 50.42, 2 R Viljoen (Temp) 52.12, 3 U Britz (temp) 52.54

35-39 women: 1 N Strooh (Walmer) 51.36, 2 T Smith (Temp) 51.48, 3 L Mazuelas (Charlo) 52.04

40-44 women: 1 A Boehmke (Achilles) 48.55, 2 D Phillips (Temp) 49.53, 3 L Ah Kee (Nedbank) 51.35

45-49 women: 1 G Pietersen (Maxed) 45.35, 2 C Nagel (Elite) 51.32, 3 S Watkins (St Albans) 52.28

50-54 women: 1 J Schierz-Crusius (Body) 45.20, 2 R Joubert (Crusaders) 53.33, 3 I Meaker (Walmer) 53.39

55-59 women: 1 A Wolmarans (Walmer) 51.22, 2 R Elbourne (Crusaders) 1.00.57, 3 K Dimitriou (Temp) 1.01.30

60-64 women: 1 S Brown (PE) 1.20.32, 2 R Barnard (Elite) 1.21.34, 3 A Cruywagen (Walmer) 1.27.56

65-69 women: 1 L Grundlingh (Muirite) 54.01, 2 M Paton (Charlo) 1.02.33, 3 C Fourie (Elite) 1.03.50

70-74 women: 1 O Nell (Muirite) 1.12.01, 2 M Brittain (Legacy) 1.12.15

75+ women: 1 D Hart (Charlo) 1.08.38

Junior women: 1 A van Heerden (Temp) 48.56, 2 R Meyer (Madibaz) 1.05.12, 3 M Roberts (Temp) 1.05.50

TENNIS

PE and D men’s premier league

PE Club bt VP 11-4 (PE first): C Hurter bt J Jenner 6-1 6-1, H Zietsman bt C Burton 6-4 6-4, C Erasmus lost to D Botha 5-7 6-4 7-5, G Scheepers lost to T Kurangwa 6-4 6-4; Hurter, Loock bt Jenner, Burton 6-1 6-1; Zietsman, Erasmus bt Botha, Kurangwa 6-0 6-1

Westview bt NMMU 14-3 (Wv first): E Drake bt D Smith 7-5 7-5 2; E Verburg lost to F van Zyl 7-5 6-3, J van Rensburg bt W Hoft 6-2 6-3, C Allison bt Jason de Klerk 6-4 6-2; Drake, Verburg bt Smith, Fourie 6-2 6-2; Van Rensburg, Allison bt Hoft, De Klerk 6-4 4-6 7-6

Westview bt PE Club 10-5 (Wv first): E Drake bt C Loock 2-6 6-1 6-1, E Verburg lost to H Zietsman 6-3 6-0, J van Rensburg bt C Erasmus 7-6 6-0, C Allison bt G Scheepers 6-2 6-2; Drake Verburg lost to Loock, Zietsman 7-5 6-2; Van Rensburg, Allison bt Erasmus, Scheepers 7-6 6-2

 

Leave a Reply

Please keep in mind that comments are moderated according to our comment moderation policy. Your email address is required but will not be published.