Gymnasts take the heat at Metro Cup

STAFF REPORTER

COOL WHEN IT’S HOT: Members of the Sunshine Coast Gymnastics Club who competed at the Metro Cup Tumbling and Trampoline Competition in Port Elizabeth recently were (back) Freddie Luffun, (middle, from left) Angela Swartbooi, Kwanele Dyonashe and Kym Anderson, and (front) Kim Waters Picture: PENNY MADDOCKS

COMPETING in sweltering summer weather, members of the Sunshine Coast Gymnastics Club (SCGC) still managed to perform well at the Metro Cup Tumbling and Trampoline Competition in Port Elizabeth recently.

The Metro Cup is the South African Gymnastics Federation’s “nationals” for lower level trampoline and tumbling for South Circle.

“This prestigious competition took place on an extremely hot summer’s day in November,” said SCGC head coach Carol-Ann Stiekema, “however all the gymnasts performed well and the coaches, judges and spectators were treated to some very good gymnastics.”

Stiekema said the girls’ long-sleeved leotards seem to be a major problem for some competitors, so the Eastern Cape Gymnastics Association is looking at changing to short-sleeved or sleeveless leotards from next year.

“Sunshine Coast Gymnastics Club was very pleased to have some gymnasts who were wearing their EC colours for the first time!” she said.

Although a number of gymnasts were selected for the competition, not all of them were able to participate.

Results:

Mini Tramp Trampoline:

Level 1 Girls 9yrs: Kim Waters 1st place (gold medal); Kym Anderson 2nd place (silver medal).

Black Top Trampoline:

Level 1 Girls 9-10 yrs: Kym Anderson 1st place (gold medal); Taryn Lee 3rd place (bronze medal); Kim Waters 7th place (participation medal).

Level 1 Girls 13-14 yrs: Angela Swartbooi 1st place (gold medal).

Level 1 Boys 11-12 yrs: Kwanele Dyonashe 2nd place (silver medal).

Double Mini Tramp Trampoline:

Level 2 Girls 9-10yrs: Taryn Lee 6th place (participation medal).

Level 2 Girls 13-14yrs: Angela Swartbooi 2nd place (silver medal).

Level 2 Boys 11-12yrs: Kwanele Dyonashe 2nd place (silver medal).

Level 2 Boys 15yrs+: Freddie Luffun 1st place (gold medal).

E-Tumbling:

E4 Girls 9 yrs: Kym Anderson 1st place (gold medal); Kim Waters 3rd place (bronze medal).

E4 Girls 10 yrs: Taryn Lee 1st place (gold medal).

Leave a Reply

Please keep in mind that comments are moderated according to our comment moderation policy. Your email address is required but will not be published.